
Cătălin Predoiu, senator și fost prim-vicepreședinte al PNL, a declarat că nu va contesta decizia de excludere din partid, după votul în favoarea învestirii guvernului condus de Adrian Veștea. El a argumentat că a votat pentru această formă de guvernare pentru că reprezenta o soluție de ieșire din incertitudine și de repornire a instituțiilor statului.
Un număr de 12 conduceri de filiale PNL au fost dizolvate marți seară pentru că liderii lor au susținut guvernul Veștea, în ciuda deciziei centrale a partidului. Potrivit unor surse, 20 de liberali sunt pe „lista neagră” și riscă excluderea. Printre persoanele aflate pe această listă se află și Predoiu.
Criticii pentru conducerea PNL
Predoiu a criticat decizia conducerii PNL pentru că a susținut guvernul Veștea, chiar dacă acesta includea membri liberali, fără consultarea partidului. El și-a exprimat nemulțumirea față de faptul că, în opinia sa, susținerea unui guvern minoritar PSD cu condiții este acceptată, însă susținerea unui guvern minoritar condus de Veștea este considerată suspectă.
De asemenea, el a afirmat că a susținut constant participarea partidului la guvernare și a prezentat o contradicție legată de pozițiile în cadrul partidului. El a prezentat doi posibili pași pentru soluționarea crizei: un guvern minoritar PNL-USR-UDMR cu votul PSD sau unul minoritar PSD cu votul PNL.
Precizări despre poziția lui Predoiu
Predoiu a spus că sprijinirea guvernului Veștea a fost o acțiune consecventă cu dorința de a avea un guvern rapid, pentru a evita blocaje. El a adăugat că această poziție nu a fost o conspirație împotriva PNL, ci o exprimare politică menită să salveze situația.
El a declarat că este gata să accepte consecințele deciziei partidului, inclusiv excluderea, și nu intenționează să conteste oficial această decizie. În plus, a cerut restului liberalilor aflați la risc de excludere o „șansă a dialogului și a compromisului” în condiții rezonabile pentru ambele părți.
Reacțiile și pozițiile partidului
Conducerea PNL a catalogat desemnarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan drept „un act ostil”, „o încercare de rupere a PNL” sau chiar „o tentativă de puci”. Liderii organizațiilor din partid consideră aceasta o provocare la adresa unității.
În lista liberaliilor propusi pentru excludere se află 20 de membri, printre care și Predoiu, precum și alți oficiali, precum Monica Anisie, Sorin Cîmpeanu, Mihai Veștea, Lucian Bode, și Răzvan Prișcă, care au susținut în mod public și fără consultare partidul pentru învestirea guvernului Veștea.
Listele celor 20 de liberali evaluați pentru excludere includ și deputați precum Andrei Baciu, Alina Gorghiu, Ion Iordache și Sebastian Rusu, precum și președinți de consilii județene precum Hubert Thuma și Toma Petcu, precum și europarlamentarul Rareș Bogdan.
În acest context, Predoiu a spus că este conștient de consecințe și va accepta orice decizie a partidului, neavând intenția de a o contesta. El a afirmat că va continua activitatea în condițiile decise de partid, în cazul unei excluderi.
Final, Predoiu a solicitat pentru colegii aflați la risc „șansa unui dialog și a unui compromis”, adăugând că gestionarea acestei situații necesită abordări politice mai complicate decât simple hotărâri de excludere, având în vedere complexitatea și divergențele existente.














