Clubul cu cele mai multe meciuri acasă în tragerea pentru sezonul 2026/2027

0
1
cel-mai-ghinionist-club-la-tragerea-la-sorti-pentru-sezonul-2026/2027:-e-bine-ca-le-jucam-acasa
Cel mai ghinionist club la tragerea la sorți pentru sezonul 2026/2027: E bine că le jucăm acasă

Echipa de fotbal Oțelul Galați a avut astăzi tragerea la sorți pentru campionatul viitor, reprezentată de președintele Cristian Munteanu și de Marian Brăilescu, brand manager al clubului. Antrenorul Stjepan Tomas a fost confirmat pentru sezonul actual. Programul competiției începe cu meciuri acasă împotriva unor echipe precum CFR Cluj, Dinamo, CS Universitatea Craiova și Rapid București.

Rezultatele tragerii la sorți și programul echipei

Oțelul Galați va juca primele etape acasă, inclusiv cu patru formații considerate puternice. Meciurile din sezon vor include dueluri cu mai multe dintre cele mai mari cluburi din prima ligă.

Mesajele oficialilor despre sezonul viitor

Președintele Cristian Munteanu a declarat că sezonul va fi dificil pentru toate echipele, însă punctat că este esențial să maximizeze rezultatele fiecărui meci. El a subliniat că echipa trebuie să profite de avantajul meciurilor de pe teren propriu, considerând că stadionul plin va reprezenta un atu pentru jucători.

Munteanu a mai menționat că „obiectivul nostru este o clasare mai bună decât cea din sezonul trecut”. A adăugat, de asemenea, că întâlnirea cu adversari puternici la teren propriu va face ca rezultatele oaspete să fie mai dificile pentru cei vizitați.

Președintele a transmis și un mesaj suporterilor echipei, argumentând că prezența spectatorilor pe stadion poate avea un impact pozitiv asupra rezultatelor echipei.

Transferurile și modificările din lot

Clubul a făcut încă unele mutări pe piața transferurilor. Antrenorul Stjepan Tomas a fost confirmat oficial pentru noul sezon. La capitolul veniri, au sosit jucători precum Giannis Christopoulos de la OFI Creta, Habib Sylla de la Lieria, Teodor Lungu de la Slobozia, Mario Contra de la Chindia și Joao Paulino, venit liber de contract.

De asemenea, clubul a readus în lot pe Matei Frunză de la Cetatea. În privința plecărilor, au fost transferați Iustin Popescu către Reșița, iar alți jucători, printre care Diego Zivulic, Andrei Rus, Daniel Sandu, Cristian Chira, Gabriel Debeljuh, Ștefan Bană și Paul Iacob, au părăsit clubul, unii fiind liberi de contract sau transferați în alte formații.

Noul sezon promite să fie o provocare, dar administratorii speră că echipa poate obține rezultate îmbunătățite față de cele din trecut.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.