Thomas Neubert povestește după 14 ani că i-a spus lui Reghe că e prea mult

0
2
thomas-neubert-marturiseste-dupa-14-ani:-i-am-zis-lui-reghe:-e-prea-mult!
Thomas Neubert mărturisește după 14 ani: I-am zis lui Reghe: E prea mult!

Fostul preparator fizic Thomas Neubert s-a întors la FCSB, unde va lucra pentru a patra oară, după o carieră marcată de rezultate notabile în cadrul clubului. În cadrul podcastului „2 la 1” de la Gazeta Sporturilor, el a detaliat metodele intense utilizate în timpul colaborărilor anterioare și impactul acestora asupra jucătorilor.

Cariera și experiența lui Thomas Neubert

Thomas Neubert a început în 2003 ca antrenor personal dedicat pregătirii fizice pentru militari americani în Germania. În 1992, a început cursurile pentru fizioterapie. A lucrat la Kaiserslautern în Germania, unde l-a întâlnit pe Laurențiu Reghecampf, cu care a colaborat ulterior în mai multe contexte.

În 2010, a venit în România, adus de Reghecampf, pentru colaborări la Gloria Bistrița, Chiajna și FCSB. A fost parte din echipa tehnică a clubului în perioadele 2012-2014, 2016-2018 și 2023, având contracte și la alte formații precum Litex Lovech, Al Hilal, alături de AL Wasl și cu echipe ca Pandurii Tg. Jiu, CSKA Sofia, precum și cu tehnicieni precum Elias Charalambous, Toni Petrea, Nicolae Dică și Edi Iordănescu.

Rezultatele obținute de FCSB în acești ani, inclusiv patru titluri în Liga 1, calificări în grupele Champions League și primăvara Europa League, sunt legate de prezența lui Neubert în staff.

Metode dure și schimbări în pregătire

Jucătorii din perioada colaborărilor anterioare povestesc despre antrenamentele extrem de solicitante ale lui Neubert. Raul Rusescu a menționat că înainte de Neubert, adormea la 12 noaptea, iar după perioada de colaborare, se culca la 8 seara.

Thomas Neubert a afirmat că antrenamentele erau sever­te, respectând standarde europene, având ca reper pregătirea fizică din Premier League. El a explicat că în 2012, când a venit în România, diferența de pregătire era foarte mare pentru jucătorii autohtoni. El a adăugat că în acea perioadă, jucătorii au fost pregătiți pentru a atinge nivelul de performanță european.

„Am găsit jucători super talentați, dar nepregătiți. În 4-5 antrenamente, am simțit că vom avea succes”

— Thomas Neubert, podcast GSP „2 la 1”

„Ei (jucătorii) nu știau nimic despre metodele mele. Cred că a fost foarte greu”, a spus Neubert despre primul cantonament cu Reghecampf.

Colaborarea cu Reghecampf și filozofia de pregătire

Neubert a relatat că, înainte de primul cantonament cu Reghecampf, în 2012, au stabilit împreună un program de pregătire. Reghecampf i-a cerut să transforme jucătorii români în „mașinării”, similar celor din Germania.

Neubert a povestit că Reghecampf le-a cerut să fie o echipă ofensivă, cu presing și contrapresing, comparând jocul cu Bayern Munchen: „«Noi suntem Bayern de România»”, a fost expresia folosită de antrenor. El a reinforced că și în acea perioadă, la început, antrenamentele au fost grele, fiind dificil pentru jucători.

Neubert a explicat că stilul s-a modernizat de-a lungul timpului și că acum se acordă mai multă atenție lucrului cu mingea, dar și elementelor de viteză, forță și reacție, adaptându-se la generațiile actuale.

Critici și riscuri

Referitor la intensitatea antrenamentelor, Neubert nu a exclus posibilitatea că acestea au fost exagerate și că ar fi putut pune în pericol sănătatea pe termen lung a jucătorilor. El a precizat însă că limitele erau stabilite de Reghecampf.

„Probabil că a fost cam mult”, a admis Neubert, adăugând că succesul jucătorilor pleca mai ales din motivul că mulți au reușit ulterior să plece în străinătate, fără accidentări majore în timpul perioadei de pregătire la FCSB. El a afirmat că munca sa a fost dedicată să obțină performanță și că a lucrat pentru bani, dar și pentru rezultate.

Preparatorul fizic clarifică, de asemenea, că deciziile finale în privința programului sunt ale antrenorului principal și că el face parte din staff pentru susținere.

Motivele programului intens și reacțiile jucătorilor

Unii jucători, precum Paul Pîrvulescu și Raul Rusescu, au povestit că s-au simțit rău după anumite antrenamente, menționând că după primele zile, programul de somn s-a adaptat radical, culcându-se devreme.

Florin Gardoș și Iasmin Latovlevici au adăugat că antrenamentele erau foarte solicitante, cu sesiuni lungi, și că uneori erau storși de energie, dar rezultatele au fost vizibile pe teren.

Unul dintre comentează că după aceea, nivelul lor a evoluat rapid, ajungând să joace în Premier League, unde, chiar dacă intensitatea antrenamentelor era similară, volumul eșalelor era diferit și mai moderat.

Detalii despre Thomas Neubert

Neubert a avut activitate în apropierea antrenamentele militare, desfășurând pregătire pentru soldați în SUA, și a urmat cursuri de fizioterapie de la începutul anilor ’90.

În România, a lucrat în diverse cluburi și naționale, fiind cunoscut pentru colaborarea strânsă cu Laurențiu Reghecampf, având și experiențe în Arabia Saudită și Bulgaria. În cariera sa, a oferit sprijin tehnic pentru jucători și cluburi precum Litex Lovech, Al Hilal, Al Wasl, Pandurii Tg. Jiu și CSKA Sofia.

El a spus că lumea fotbalului a evoluat, iar metodele de pregătire fizică s-au adaptat, dar recunoaște că antrenamentele intense din perioada inițială la FCSB au fost o experiență care a marcat cariera sa.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.