Alexi Pitu a semnat cu o echipă din Superliga și va juca în alb-roșu

0
2
transfer-surpriza:-alexi-pitu-a-semnat-in-superliga-si-va-juca-in-alb-rosu!
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!

Alexi Pitu a fost oficial prezentat ca noul jucător al echipei UTA Arad, semnând un contract pe un sezon, cu opțiune de prelungire pentru încă un an. Fotbalistul în vârstă de 24 de ani revine în Liga 1 după o perioadă de trei ani și jumătate în care nu a reușit să se impună în străinătate. Ultima sa echipă a fost Vejle din Danemarca, de unde a fost declarat liber de contract după 12 meciuri în campionat, în care a marcat patru goluri, toate în Cupa Danemarcei.

Cariera și revenirea în România

Pitu s-a format la Academia Gheorghe Hagi și a debutat la doar 16 ani în competiții europene, devenind cel mai tânăr român care a evoluat în astfel de turnee. În cariera sa a jucat pentru FC Viitorul, Farul Constanța, Girondins de Bordeaux, USL Dunkerque și Vejle. În schimbul de la Farul către Bordeaux, în 2024, a fost transferat pentru 2 milioane de euro.

Perioada de nesucces în străinătate

După plecarea de la Bordeaux, unde forma sa nu s-a menținut, Pitu a stat absent de pe teren timp de șase luni. În ianuarie 2025, a semnat cu Dunkerque în Ligue 2, dar a evoluat doar în cinci meciuri, fără să marcheze sau să asiste.

În vara anului trecut, a transferat în Danemarca, semnând cu Vejle. În cele 12 meciuri jucate pentru această echipă, a marcat patru goluri, toate în Cupa Danemarcei, dar nu a reușit să devină un component important în echipă și a fost eliberat.

În total, în Ligue 2, Pitu a marcat un singur gol în 46 de meciuri.

Activitatea de mercato a UTA

Din lotul actual, UTA a făcut mai multe mutări în ultimele zile. Au fost aduși jucători precum Ismet Sinani de la Brașov, Andrei Dorobanțu de la Slobozia, Răzvan Oaidă de la U Cluj, Jayson Papeau de la Slobozia, Peter Ouaneh de la Laval și Alexi Pitu, ca outsider liber de contract.

De asemenea, clubul a făcut reveniri importante, printre care Tudor Telcean de la Șelimbăr, Răzvan Joldea de la Teuz Cermei, Denis Lungu-Bocean de la Zalău și alți jucători din ligile inferioare, precum Darius Iurașciuc, Răzvan Ristin, Fabiano Cibi și Alexandru Hodoșan-Olar.

Branșamentele au fost și părăsirile din lot, printre care Ovidiu Popescu (Poli Timișoara), Florent Poulolo (U Cluj), Denis Hrezdac (Corvinul), Luka Gojkovic (Rapid), Flavius Iacob (Corvinul) și alții.

Prezentarea oficială a lui Pitu a fost anunțată de club pe rețelele de socializare, într-o postare în care sunt enumerate și celelalte mutări recente ale formației arădene.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.