Manșa retur a barajelor de promovare în Liga 3 s-a încheiat, astfel că 21 de cluburi și-au câștigat dreptul de a evolua în al treilea eșalon al fotbalului românesc pentru sezonul următor. Dintre acestea, trei echipe au obținut promovarea «la masa verde», fiind declarate câștigătoare din cauza faptului că adversarii lor nu au îndeplinit condițiile minime impuse de Federația Română de Fotbal.
Echipele promovate fără a juca returul
Potrivit informațiilor, CSM Hușana, Progresul Drăgănești și CS Gloria Ivești și-au asigurat locul în Liga 3 fără a disputa meciuri de baraj. Motivatia este neîndeplinirea condițiilor necesare de către adversarele lor, ACS Negri (Bacău), Victoria Adunații Copăceni (Giurgiu) și Victoria Gologanu (Vrancea).
Niciunul dintre cele 18 baraje programate nu a necesitat prelungiri sau lovituri de departajare, toate fiind decise în timpul regulamentar.
Performanțele în barajele din regiuni
În regiunea Nord-Est, CS Bradul Putna a învins cu 4-0 pe Unirea Curtești, după ce a câștigat și în tur cu același scor. CSM Pașcani s-a impus în manșa secundă cu 3-1 în fața Cimentului Bicaz, după un 3-2 în tur. Meciul ACS Negri – CSM Hușana Huși nu s-a disputat, formația din Bacău fiind declarată câștigătoare.
În regiunea Nord-Vest, ACS Transilvania Sport Academy a învins cu 3-2 pe Minerul Rodna după un 3-0 în prima manșă. ACS Barcău a pierdut cu 3-5 în fața AFCS Talna Orașu Nou, după ce a câștigat cu 4-3 în tur. Victoria Viișoara a învins cu 2-0 pe CS Academica Recea, după ce în tur pierduse cu 1-2.
În regiunea Centru, CS Carpați Covasna a remizat 1-1 cu CSC Sânsimion, după ce în tur câștigaseră cu 2-1. CSM Corona Brașov s-a impus cu 2-0 în fața CS Agnita, după un 1-0 în prima întâlnire. Viitorul Sântimbru a învins cu 2-0 pe ACS Academica Transilvania, după o victorie cu 3-1 în tur.
Regiunea Vest a avut rezultate variate: AFC Nera Bogodinț a câștigat cu 1-0 în fața CS Comuna Negomir, după ce în tur pierduse cu 2-1. CSM Deva a învins cu 3-2 pe Atheltico Vinga, după un 1-0 în prima parte. Drobeta Turnu Severin și Sânandrei Timiș au terminat la egalitate, 1-1, în deplasare, după un 2-1 în tur.
În regiunea Sud-Vest, Victoria Horezu a eliminat cu 1-0 Astra Plosca, după un 2-0 în tur. Recolta Gura Șuții a dispus cu 4-2 de ACS Lupii Profa, după o victorie categorică cu 7-2 în primul meci. Petrolul Hârtiești a câștigat cu 2-0 pe terenul lui Avântul Pielești, după un 1-1 în tur.
Regiunea Sud a consemnat rezultate precum egalitatea 0-0 între Viitorul Corbeanca și FC Bărăganul Ciulnița, după un 2-1 în tur. Bucureștii au triumfat cu 5-0 în fața ACS Spicul Vîlcelele, după 1-1 în prima manșă. În meciul dintre Victoria Adunații Copăceni și Progresul Drăgănești, partida nu s-a disputat, formația din Giurgiu fiind declarată câștigătoare.
Se înscriu și transferuri în penultimul tur de baraj
Loturile promovate pentru sezonul următor în Liga 3 provenind din diverse zone ale țării ocupă poziții în 21 de cluburi, printre acestea figuranți fiind CSM Pașcani, ACS Transilvania Sport Academy, CS Academica Recea, CSM Corona Brașov, Petrolul Berca, precum și alte echipe din județe precum Bihor, Maramureș, Covasna, Vaslui, Prahova, București și altele.
Toate meciurile de baraj, indiferent de regiune, s-au jucat în respectarea regulamentului și nu au avut nevoie de prelungiri sau lovituri de departajare, fiind decise în timpul regulamentar.
Pandemia și condițiile de eligibilitate au influențat, astfel, situația finală a promovărilor în Liga 3, unde au fost declarate câștigătoare câteva cluburi fără a fi necesară disputarea manșelor retur.














