Alexandru Rogobete solicită lui Ilie Bolojan să aleagă oamenii înaintea calculelor politice

0
1
alexandru-rogobete,-mesaj-pentru-ilie-bolojan:-opriti-va-o-clipa!-nu-este-prea-tarziu-sa-alegem-oamenii-inaintea-calculelor-politice
Alexandru Rogobete, mesaj pentru Ilie Bolojan: Opriți-vă o clipă! Nu este prea târziu să alegem oamenii înaintea calculelor politice

Președintele PSD, Alexandru Rogobete, a lansat un apel către liderii politici, solicitând o pauză în negocierile dinspre Cotroceni, și a subliniat importanța prioritizării încrederii cetățenilor. Mesajul vine după ce discuțiile de la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și liderii partidelor, s-au încheiat fără un rezultat concret.

Declarații ale lui Alexandru Rogobete

Alexandru Rogobete a postat pe Facebook un mesaj adresat fostului ministru Ilie Bolojan, exprimându-și înțelegerea pentru responsabilitatea deciziilor politice și presiunea asumată de către conducători. El a evidențiat diferența între participarea politicienilor în funcții pentru negocieri și misiunea fundamentală de a câștiga încrederea publicului.

„Domnule Bolojan, astăzi nu vă scriu ca fost ministru și nici ca politician. Vă scriu ca un om care a stat cu dumneavoastră la aceeași masă. Care a făcut parte din același Guvern. Care știe cât de grea este responsabilitatea unei decizii și cât de mare este presiunea de a conduce o țară”, a menționat Rogobete.

El a adresat întrebarea dacă liderul Bolojan a ascultat în ultimul timp pe cineva care nu i-a cerut funcții, ci doar o șansă pentru țară.

Apel pentru responsabilitate și încredere

Fostul ministru al Sănătății a subliniat că politicienii au fost trimiși în funcții pentru a construi încrederea cetățenilor, nu pentru a câștiga negocieri.

„Noi nu am fost trimiși aici ca să câștigăm negocieri. Noi am fost trimiși aici să câștigăm încrederea oamenilor și să facem bine!”, a declarat Rogobete.

El a afirmat că degradarea României nu se datorează doar lipsei de bani, ci și faptului că oamenii nu se mai simt reprezentați.

„România nu se degradează doar din lipsă de bani. România se degradează atunci când oamenii nu se mai simt reprezentați. Se degradează atunci când ambițiile ajung mai importante decât responsabilitatea. Se degradează atunci când calculele făcute între birouri și între ambasade ajung să cântărească mai mult decât vocea celor care muncesc, plătesc taxe și speră că această țară mai are un drum”, a scris el.

Solicitare de oprire temporară a negocierilor

În final, Rogobete i-a cerut lui Bolojan să se oprească pentru o „clipă” din activitățile de negociere.

„Domnule Bolojan, opriți-vă o clipă! Lăsați rapoartele. Lăsați strategiile. Lăsați pentru câteva ore toate negocierile. Nu este prea târziu să alegem oamenii înaintea calculelor politice. Încrederea ne face bine!”, a conchis el.

Mesajul vine într-un context în care discuțiile politice din cercurile administrative și guvernamentale s-au intensificat, însă fără a se ajunge la o concluzie clară.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.