Aboubakar Keita, dublu campion al Danemarcei, se transferă în Superligă

0
1
aboubakar-keita,-dublu-campion-al-danemarcei,-vine-in-superliga
Aboubakar Keita, dublu campion al Danemarcei, vine în Superligă

Sepsi a anunțat oficial transferul mijlocașului ivorian Aboubakar Keita, care va reveni în echipă în această perioadă de mercato. Fotbalistul de 28 de ani a fost transferat de la Diosgyor, echipă din Ungaria, unde a jucat în ultimul sezon. Keita devine al cincilea jucător adus de formația covăsneană în această vară, după ce anterior s-au transferat și jucători precum Gustavo Cascardo, David Lazar, Doru Andrei și Bogdan Vătăjelu.

Detalii despre transferul lui Aboubakar Keita

Keita a semnat cu Sepsi, după o negociere confirmată de sursele clubului. Mijlocașul a evoluat în 28 de partide și a marcat 4 goluri în campionatul maghiar și în cupă, sezonul precedent. Cotat la 250.000 de euro conform site-ului Transfermarkt, fotbalistul este un „închizător” de picior drept, având o înălțime de 1,88 metri.

Internaționalizat la toate echipele naționale ale Coastei de Fildes, Keita a lăsat în urmă o carieră în diverse cluburi din Europa. În perioada junioratului a fost testat la toate selecțiile naționale ale țării sale, inclusiv la echipa U23, pentru care a bifat cinci apariții.

Cariera și experiența lui Keita

Aboubakar Keita a jucat în Danemarca, unde a petrecut șase ani la Copenhaga. În 2016, a fost promovat la echipa mare a clubului danez, câștigând două titluri de campion și două Cupe ale Danemarcei, deși a evoluat doar în 10 meciuri oficiale pentru formația de seniori.

Fotbalistul a mai evoluat în carieră pentru cluburi din Ungaria, Belgia, Suedia, Israel și România. Printre echipele pentru care a jucat se numără Nyiregyhaza Spartacus, Oud-Heverlee Leuven, Halmstads BK, RWD Molenbeek, Sekzia Ness Ziona, Ujpest FC, AIK, Stabaek Fotball și Royal Charleroi.

Contextul transferurilor de vară de la Sepsi

Sepsi a făcut mai multe mutări importante în această perioadă de mercato, sub conducerea antrenorului Ovidiu Burcă. Clubul a înregistrat veniri precum David Lazar de la Hermannstadt, Doru Andrei de la FC Voluntari, Bogdan Vătăjelu de la FC Bihor și Gustavo Cascardo de la Arda Kardzhali. În plus, au fost aduși jucători precum Giovani Ghimfuș, Dino Skorup, Mihajlo Neskovic și Akos Nistor.

Pe lângă transferurile de veniri, Sepsi a avut și plecări importante, între care Denis Haruț la FC Voluntari, Alin Techereș la U Cluj și Bogdan Ungureanu la Rapid.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.