
Eugen Tomac a dezvăluit la Digi24 detalii despre negocierile eșuate pentru formarea unui guvern de specialiști și a respins orice implicare a președintelui Nicușor Dan în căderea Executivului condus de Ilie Bolojan. El a afirmat că propunerea unui cabinet tehnocrat a fost menită să depășească blocajele politice și să permită implementarea reformelor asumate de România.
Negocierile pentru un guvern de specialiști
Tomac a spus că discuțiile au fost constrictive până cu o oră înainte de ședința PNL, când i s-a comunicat că nu va fi susținut. El a menționat că, până atunci, nu a avut indicații clare de respingere a proiectului. În schimb, a precizat că liderul PNL, Ilie Bolojan, i-a solicitat în mod explicit, în timpul consultărilor, să nu fie sprijinit de partid.
„Mi-a spus că nu voi fi susținut de PNL cu o oră înainte de ședința Biroului Permanent”, a declarat Tomac. El a adăugat că, anterior, nu a avut sentimentul că partidul respinge definitiv planul, și a fost solicitat să ofere detalii suplimentare despre structura Cabinetului.
Una dintre condițiile discutate a fost depolitizarea aparatului administrativ, iar Tomac a spus că și-a asumat acest angajament, inclusiv în privința numirilor de secretari de stat, prefecți și subprefecți.
Diferențe între PSD și PNL în negocieri
Tomac a descris negocierile ca fiind dificile, menționând că fiecare partid avea condiții diferite. PSD i-a cerut să renunțe la oamenii cu comportament agresiv față de partid, în timp ce PNL nu i-a permis să nominalizeze persoane care n-au criticat PSD-ul. El a afirmat că nu au fost discuții simple și că a consultat partidul înainte de fiecare numire importantă, pentru a menține un grad de consens.
„Mi-am asumat că nu voi face numiri fără consultarea PNL”, a explicat el. Aceste discuții s-au purtat în condițiile unui mandat limitat, destinați unei crize de tranziție pentru a impulsiona reformele urgente.
Un guvern de tranziție, cu mandat temporar
Eugen Tomac a spus că guvernul propus nu avea intenția de a funcționa pe termen lung. El a specificat că era destinat exclusiv deblocării reformelor urgente și putea fi numit doar pentru câteva zile sau săptămâni, cu scopul de a adopta legislația necesară prin asumarea răspunderii în Parlament.
„Obiectivul era să adopt legi importante, inclusiv legea salarizării”, a afirmat Tomac. Propunerea a fost motivată și de dorința de a evita prelungirea crizei politice, în contextul eforturilor majore ale cetățenilor în gestionarea deficitelor bugetare.
Rolul președintelui Nicușor Dan
Întrebat dacă Nicușor Dan a avut un rol în schimbarea guvernului, Eugen Tomac a spus categoric „Nu”. El a afirmat că președintele a încercat constant să reducă tensiunile dintre partidele aflate la guvernare și să readucă stabilitatea politică.
„Președintele a intervenit pentru calmare, pentru a normaliza situația și a menține funcționalitatea proceselor”, a precizat Tomac. El a menționat prioritățile Guvernului, precum implementarea jaloanelor din PNRR, aderarea la OCDE și programele de securitate națională.














