FC Argeș a învins în primul meci amical al verii

0
2
fc-arges,-victorie-in-primul-amical-al-verii
FC Argeș, victorie în primul amical al verii

FC Argeș a câștigat primul meci amical al verii într-un cantonament desfășurat în Slovenia, învingând FK Cukaricki cu scorul de 2-0. Amicalul s-a disputat la Domzale, pe 25 iunie, și reprezintă primul test oficial pentru echipa piteșteană în cadrul pregătirilor de vară.

Rezumatul meciului și golurile marcate

Formația lui Bogdan Andone a deschis scorul în minutul 22, în urma unei faze fixe. Mario Tudose a primit o centrare din corner, a executat o lovitură de foarfecă, însă portarul advers a intervenit. Imediat, Michael Idowu a reluat cu capul din apropiere, stabilind scorul inițial. Conducerea a fost consolidată în minutul 66, când atacantul Xian Emmers a centrat, iar Matos a transformat cu o lovitură de cap plasată, care a lovit și bara, stabilind rezultatul final de 2-0 pentru FC Argeș.

Partea de start a echipei a fost formată din Luca Crăciun, Dorinel Oancea, Guilherme Garutti, Mario Tudose și Florin Borța în linia de apărare, precum și Antonio Marin, Ionuț Rădescu, Vadim Rața în centru, și Michael Idowu, Robert Moldoveanu și Patrick Dulcea în atac. Antrenorul Bogdan Andone a folosit întreg lotul pe parcursul meciului, conform publicațiilor oficiale ale clubului.

Următorul meci amical și evoluția lotului

Următoarea provocare pentru FC Argeș este meciul cu KF Vllaznia, locul 3 în campionatul Albaniei sezonul trecut, programat pentru 29 iunie. Pe parcursul acestei perioade, echipa continuă pregătirile sub ochii antrenorului Bogdan Andone, care a folosit toți jucătorii disponibili în cantonament.

Transferuri și modificări în lot

Noul sezon a adus schimbări în lotul formației piteștene prin sosirea unor jucători precum Evagoras Antoniou de la APOEL Nicosia și Taylor Luvambo de la Le Mans. De asemenea, echipa a repopulat anumite poziții prin reveniri precum Petrișor Petrescu de la Șelimbăr, Alexandru Silveanu de la Nanov, Mihai Roman de la FC Voluntari, Robert Popescu de la CSA Steaua și Claudiu Stancu de la Slatina.

Din lotul de plecări, se remarcă transferurile lui Mihai Roman la FC Voluntari, precum și ale lui Adriano Manole la Dinamo, Marius Briceag la Chindia, iar Kevin Brobbey, Takayuki Seto și Adel Bettaieb au părăsit echipa liber.

În total, FC Argeș s-a reconfigurat cu un lot omogen, adaptat pentru competiție și antrenamentele intense din această perioadă de pregătire estivală.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.