Managerul a comentat după prezentarea oficială a lui Alexandru Băluță

0
1
ironia-managerului,-dupa-ce-alexandru-baluta-a-fost-prezentat-oficial
Ironia managerului, după ce Alexandru Băluță a fost prezentat oficial

Chindia Târgoviște a anunțat oficial transferul lui Alexandru Băluță, după ce jucătorul a fost prezentat în cadrul echipei din Liga 2. În același timp, Florin Gardoș, managerul clubului, a publicat pe Facebook un mesaj ironic la adresa unei oferte neconfirmate din partea Poli Timișoara.

Transferul și reacțiile oficiale

Chindia Târgoviște l-a prezentat oficial pe Alexandru Băluță, fotbalist cu experiență în echipa națională și cluburi din România și străinătate. Clubul a menționat prin comunicat că jucătorul vine din dorința de a sprijini obiectivele echipei și nu a oferit detalii despre motivele pentru care transferul s-a concretizat abia acum.

Florin Gardoș a scris pe Facebook: „Raportul nostru de scouting are concluzii puțin diferite. Bine ai venit Alex Băluță!” Mesajul a fost interpretat ca o reacție ironicată la zvonurile referitoare la motivele unui posibil transfer ratat anterior.

Informații despre varianta Poli Timișoara

Potrivit iamsport.ro, în raportul de scouting al celor de la Poli Timișoara privind Băluță au fost menționate mai multe aspecte negative: incompatibilitate cu necesitățile tactice, probleme personale (jocuri de noroc și împrumuturi de la cămătari), forma fizică, impactul asupra vestiarului și asupra jucătorilor tineri, precum și un salariu ridicat.

Poli Timișoara a negat însă aceste informații, publicând un comunicat oficial în care afirmă că în cauză nu au existat probleme în ceea ce-l privește pe Băluță.

Explicațiile clubului Timișoara

Clubul a precizat că fotbalistul este cu calități certe, fiind dorit de Poli. Conform comunicatului, transferul nu s-a realizat fiindcă, după termenul limită, Băluță a ales să semneze cu o altă echipă. Poli Timișoara a confirmat că jucătorul nu a fost evitat din cauza raportului de scouting, ci decizia a fost a lui Băluță.

Clubul a încheiat spunând că îi urează succes în continuare în carieră fotbalistului și noului său club.

Cariera și realizările lui Alexandru Băluță

Băluță a semnat cu Chindia Târgoviște, echipă pe care o susține cu ambiții mari în sezonul actual. Jucătorul are în palmares șapte trofee, dintre care patru pe plan intern, și a avut opt selecții în echipa națională a României, pentru care a marcat un gol.

În carieră, Băluță a evoluat pentru FCSB, Universitatea Craiova și Farul Constanța în Superligă, iar în străinătate a jucat la Slavia Praga și LAFC. Transferul său la Chindia face din el cel mai titrat jucător venit în ultimii ani la club și reflectă ambițiile acestuia pentru sezonul în curs.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.