Fost ministru spaniol condamnat la 24 de ani pentru corupție și fapte conexe

0
2
condamnat-la-24-de-ani-de-inchisoare-pentru-coruptie-fost-ministru-al-transporturilor-din-spania-primea-lati-lunare,-vacante-cu-familia,-favoruri-pentru-amantele-sale-si-chiar-plata-unor-prostituate-–-hotnews.ro
Condamnat la 24 de ani de închisoare pentru corupție. Fost ministru al Transporturilor din Spania primea lăți lunare, vacanțe cu familia, favoruri pentru amantele sale și chiar plata unor prostituate – HotNews.ro

José Luis Abalos, fostul ministru al Transporturilor din Spania și unul dintre personajele-cheie ale socialiștilor din cadrul PSD, a fost condamnat la 24 de ani de închisoare pentru infracțiuni de corupție, anunțat luni de Tribunalul Suprem de la Madrid. Decizia a fost luată după un proces în care alți doi acționari, Koldo Garcia și Victor de Aldama, au primit pedepse de 19 și, respectiv, 4,5 ani cu suspendare.

Cazul și acuzațiile

Procesele vizează acuzații de apartenență la un grup infracțional, delapidare și trafic de influență, legate de o serie de achiziții publice realizate în timpul pandemiei de COVID-19. În cadrul anchetei, cei trei au fost inculpați pentru participarea la un grup organizat care a obținut contracte de milioane de euro pentru achiziționarea de măști, precum și pentru alte nereguli legate de gestionarea fondurilor publice.

Procesele au fost concentrate în special pe modul în care aceștia au manipulat contracte pentru achiziții de materiale sanitare, în contextul crizei sanitare, în schimbul unor beneficii personale substantiale.

Pedeapsa și motivele deciziei

Tribunalul Suprem a condamnat în unanimitate pe Abalos și pe Koldo Garcia, considerând că au constituit un grup infracțional organizat cu atribuții bine definite. Decizia judecătorilor subliniază că infracțiunile grave de corupție și deturnare de fonduri publice au fost comise în mod sistematic pentru obținerea de beneficii personale.

Abalos a fost condamnat la 24 de ani de închisoare, în timp ce Koldo Garcia a primit o pedeapsă de 19 ani, fiind amândoi încarcerați provizoriu. Victor de Aldama, care a colaborat cu autoritățile, a primit o sentință de 4,5 ani cu suspendare.

Beneficii ilicite și susțineri

Procurorii au stabilit că, în schimbul atribuirii contractelor, Abalos ar fi primit plăți lunare, vacanțe în familie, favoruri pentru amantele sale și chiar plăți către prostituate. Victor de Aldama a susținut în timpul audierilor că prim-ministrul Pedro Sanchez ar fi liderul „bandei organizate” și că partidul său, PSOE, a beneficiat de finanțare ilegală prin intermediul acestor comisioane.

El a declarat că partidul socialist condus de Sanchez a fost implicat în aceste activități, însă premierul a negat vehement orice legătură cu acuzațiile și orice cunoștință despre activitățile celor implicați.

Reacții și implicații

Pedro Sanchez a negat constant orice asociere cu acuzațiile și orice implicare în activități frauduloase, respingând afirmațiile lui Victor de Aldama și asigurând că guvernul său nu a avut nicio implicare în această rețea de corupție.

Fostul ministru Abalos a fost un personaj important în ascensiunea politică a lui Pedro Sanchez și a fost considerat o figură influentă în cadrul PSOE înaintea izbucnirii scandalului. În timpul procesului, s-au evidențiat și alte nereguli legate de gestionarea licitațiilor și atribuirea contractelor, ce reflectă o rețea de corupție organizată.

Această decizie a Tribunalului Suprem a fost adoptată în urma unui proces în care s-a constatat că cei trei inculpați au acționat împreună pentru a obține avantaje materiale sub forma unor contracte publice frauduloase.

În prezent, cei implicați se află în detenție provizorie, în așteptarea executării sentințelor definitive.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.