
Cornel Țălnar critică puternic managementul și strategia de transferuri a Dinamo
Cornel Țălnar, fost jucător și antrenor al lui Dinamo, și-a exprimat dezamăgirea față de mișcările de pe piața transferurilor din această vară și de evoluțiile clubului. Într-un interviu pentru Gazeta Sporturilor, tehnicianul afirmă că „s-a pierdut de tot ADN-ul de dinamovist” și susține că actuala conducere nu reușește să redea clubului identitatea și spiritul caracteristic.
Dezamăgirea față de campania de transferuri și schimbările de la club
Țălnar critică faptul că Dinamo a adus doar jucători tineri, despre care afirmă că sunt în faza de lucru și nu aduc stabilitate. El se întreabă de ce nu s-au început procesul de selecție și achiziție mai devreme, considerând că antrenamentele și cantonamentele sunt organizate într-un mod haotic. „Se pleacă în cantonament cu unii și apoi, peste două săptămâni, aduc alți jucători. E ca la români. Până vin… Începe campionatul și suntem vai și amar de capul nostru”, a explicat fostul tehnician.
El adaugă că, pe moment, nu există niciun dinamovist în lotul actual, ceea ce consideră o problemă pentru performanțele echipei. „A fost Florentin Petre, dar cu o floare nu se face primăvară. Iar acum nu mai e nici el”, a precizat Țălnar.
Problema lipsei de continuitate și cunoștință a jucătorilor
Țălnar consideră că schimbările dese de antrenori și lipsa unei strategii clare afectează echipa. El susține că antrenorii nu au timp să îi cunoască pe jucători, iar după ce află calitățile și deficiențele celor din lot, urmează schimbări. „Până îi cunoaște, trece turul, apoi probabil că și-i schimbă, că n-are rezultate”, a adăugat.
Fostul jucător se arată nemulțumit de faptul că managementul nu a reușit să creeze un mediu stabil pentru dezvoltarea jucătorilor tineri și a identificat o breșă în ceea ce privește identitatea clubului. „ADN-ul lui Dinamo nu mai există! Noi doar zicem că suntem cu Dinamo, facem stemele cum le facem…”, a spus el, făcând referire la percepția asupra managementului actual.
Strategia de transferuri și lotul actual
Dinamo a deplasat în campamentul din Polonia un lot format în principal din jucători tineri, majoritatea aflați în faza de promovare sau reveniți după perioade de împrumut. Clubul a pierdut deja doi jucători importanți, Kennedy Boateng și Eddy Gnahore, iar până în prezent a transferat doar trei fotbaliști: Ianis Doană, Răzvan Radu și Adriano Manole.
Dintre aceștia, doar Doană și Radu au făcut deplasarea în cantonamentul din Polonia. Aceasta indică o strategie timidă în ceea ce privește achizițiile, fiind percepută de opinia publică și de critica din zona fotbalului ca una cu „frâna de mână trasă”, fapt care stârnește îngrijorări privind pregătirea echipei pentru sezonul competițional.
Reacția publică și poziția premierilor
Declarațiile lui Cornel Țălnar reflectă criticile substanțiale formulate în ultima vreme față de conducerea clubului. Fostul jucător și antrenor a reiterat importanța revenirii la valorile și identitatea clubului pentru a putea obține performanța dorită. În prezent, Dinamo pare să fie în plină reorganizare, cu procesul de transferuri și așezarea lotului încă în fază incipientă.













