Posibilă revenire a Monicăi Anisie la conducerea Ministerului Educației
Monica Anisie a ocupat funcția de ministru al Educației în perioada noiembrie 2019 – decembrie 2020, fiind numită în Guvernul condus de Ludovic Orban. În contextul actual politic tensionat din cadrul Partidului Național Liberal, numele său se află printre cei propuși pentru a ocupa din nou această poziție.
Mandatul său a coincis cu perioada critică a pandemiei de COVID-19, când sistemul de învățământ a fost profund afectat de trecerea la cursurile online.
În trecut, Monica Anisie a avut mai multe funcții în Ministerul Educației, inclusiv cea de secretar de stat și secretar general adjunct, precum și o activitate extinsă în sistemul de învățământ preuniversitar.
Nominalizarea sa survine într-un context politic intern agitat, având în vedere pozițiile critice manifestate atât față de conducerea actuală a partidului, cât și în cadrul taberei care o susține.
Cariera și experiența în domeniul educației
Conform datelor din CV-ul oficial, Monica Anisie este profesor titular de limba și literatura română la Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” din București.
Are peste 30 de ani de experiență în învățământ și a activat în multiple roluri, inclusiv ca profesor, consilier școlar, profesor metodist, inspector școlar general adjunct al Municipiului București și director al Direcției Inspecție Școlară.
În plus, a avut o activitate în cadrul Administrației Prezidențiale, în Departamentul Educație și Cercetare.
Din punct de vedere academic, Monica Anisie urmează Facultatea de Limbi și Literaturi Străine din cadrul Universității din București și a absolvit două programe de master: Management Educațional și Integrare Europeană cu problematică socială. Deține gradul didactic I.
Depunerea programului de guvernare și obiectivele cabinetului propus
Odată cu prezentarea programului de guvernare și a listei miniștrilor, Adrian Veștea a anunțat principalele priorități ale noului cabinet.
Acestea includ menținerea stabilității politice și economice, accelerarea absorbției fondurilor europene, continuarea investițiilor și consolidarea securității naționale.
Cabinetul propus va merge în Parlament pentru votul de învestitură, urmând să fie validat pentru formarea noului Guvern.















