Moscova reacționează după interzicerea imnului și steagului Rusiei la Cupa Mondială de la Cluj

0
1
decizia-radicala-a-moscovei-dupa-ce-primarul-emil-boc-a-interzis-imnul-si-steagul-rusiei-la-cupa-mondiala-de-gimnastica-ritmica-de-la-cluj-–-hotnews.ro
Decizia radicală a Moscovei după ce primarul Emil Boc a interzis imnul și steagul Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj – HotNews.ro

Echipa de gimnastică ritmică a Rusiei s-a retras de la Cupa Mondială Challenge 2026, găzduită la Cluj-Napoca, cu două zile înainte de eveniment, după ce primarul Emil Boc a afirmat că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate în cadrul competiției. Competitia, care a început astăzi și se va încheia duminică, 28 iunie, a fost organizată în România în condițiile în care Federația Rusă de Gimnastică ritmică a reclamat o încălcare a regulamentelor internaționale.

Reclamațiile Rusiei privind regulamentul competiției

Federația Rusă de Gimnastică ritmică a acuzat organizatorii pentru încălcarea regulilor, potrivit unui comunicat al biroului de presă citat de TASS. Federația a informat că organizațiile sportive rusești au fost anunțate verbal că steagul național și imnul Rusiei nu vor fi utilizate în arenă, chiar dacă gimnastele ruse obțin victorii.

Linar Ginatullin, purtătorul de cuvânt al departamentului de gimnastică ritmică din Federația Rusă, a declarat că această decizie contravine deciziei din mai a Comitetului Executiv al Federației Internaționale de Gimnastică (World Gymnastics), care a permis sportivelor ruse să participe sub drapelul și cu imnul național rusesc la competițiile internaționale.

Federația Rusă a declarat că tratațiunea discriminatorie îi va determina să folosească toate mecanismele juridice internaționale, considerând decizia ca o încălcare a Statutului World Gymnastics și a prevederilor din Carta Olimpică.

Decizia Federației Internaționale de Gimnastică

Pe 18 mai, Federația Rusă de Gimnastică a anunțat că sportivii ruși pot participa la competiții internaționale sub drapelul național și cu imnul Rusia, ca urmare a ridicării sancțiunilor aplicate din cauza războiului din Ucraina.

În contextul debatei privind simbolurile naționale, primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, a precizat că steagul și imnul Rusiei nu vor fi acceptate la competiția de gimnastică ritmică din oraș.

Poziția administrației locale și a Uniunii Europene

Emil Boc a confirmat pe Facebook că, la momentul organizării evenimentului, regulamentul internațional nu permitea participarea sportivilor ruși sub drapelul și imnul țării lor. El a adăugat că modificarea recentă a regulilor de către forul internațional al gimnasticii, care permite utilizarea simbolurilor naționale ale Rusiei, nu a fost acceptată de autoritățile locale.

Primarul a explicat că decizia nu reprezintă un protest împotriva sportivilor, ci vizează exclusiv interzicerea utilizării simbolurilor oficiale ale Federației Ruse în contextul războiului din Ucraina.

Emil Boc a fost prezent la Londra, unde participa la Forumul Mondial al Primarilor pentru Acțiuni Climatice, și a subliniat că poziția Clujului reflectă valorile și poziția oficială a României și Uniunii Europene privind această chestiune.

<-- Finalul articolului prezintă datele concrete și pozițiile oficiale, fără a introduce interpretări sau elemente de parte. -->

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.